google story


Wyszukiwarka Google - flagowy produkt amerykańskiej firmy z branży komputerowej Google Inc. Jej deklarowaną misją jest skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.

Google Inc. została założona w 1998 roku przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda - Larry'ego Page'a i Sergeya Brina. Opracowali oni nowatorską metodę analizy powiązań hipertekstowych - algorytm BackRub, potem przemianowany na PageRank - którą wykorzystali w swoim prototypie wyszukiwarki internetowej.

Obecnie Google zatrudnia ponad 15,000 pracowników w kilkunastu krajach. Zasadą biznesową korporacji jest wyrażenie ‘don't be evil’ co można przetłumaczyć jako ‘nie czyń złego‘. Główna siedziba firmy mieści się w Mountain View, hrabstwo Santa Clara, w Kalifornii, w USA.

Najbardziej znanymi usługami firmy są internetowa wyszukiwarka Google oraz serwisy reklamowe AdWords oraz AdSense. Do innych zaliczają się między innymi popularna poczta Gmail, serwisy Google Maps i Google Earth oraz aplikacja Google Desktop. Firma znana jest z tajemniczości dotyczącej planowanych w przyszłości usług, ale według deklaracji samych założycieli, dotyczą one nawet tak odległych zagadnień, jak sztuczna inteligencja na wielką skalę.

Nazwa "Google" powstała z przekształcenia słowa "googol". Twórcą tego terminu był Milton Sirotta, a spopularyzował go amerykański matematyk Edward Kasner. "Googol" oznacza liczbę zapisywaną jako 1 ze 100 zerami.